Tko pita mlade? - strukturirani dijalog mladih i donositelja odluka
O AKTIVNOSTI
Rezultati istraživanja "Tko pita mlade" predstavljeni su učenicama i učenicima Prve riječke hrvatske gimnazije, koji su na temelju njih sastavili svoje preporuke za donositelje odluka. Podijeljeni u pet grupa, promišljali su o tome što Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija mogu napraviti da mladi povećaju povjerenje i interes za politiku, da budu više informirani o savjetima mladih i da se više uključuju u razne oblike participacije, ali i o tome kako poboljšati položaj mladih i riješiti probleme koje mladi u najvećoj mjeri navode u istraživanju.
Ovo su njihove preporuke:
1. Interes i povjerenje mladih u donositelje odluka
- Provođenje redovnih anketa kako bi se saznale potrebe mladih
- Više prilika za razgovor s lokalnim političarima/kama
- Prilagođeni pristup mladima na društvenim mrežama
- Redovito, javno i objektivno objavljivanje statistika o izvršenosti obećanja
- Aktivniji i javno dostupniji savjeti mladih
2. Upoznatost mladih s mehanizmima sudjelovanja
- Razvoj suradnje savjeta mladih i odgojno-obrazovanih institucija (predstavljanje utjecaja na politike za mlade)
- Reklamiranje na društvenim mrežama
- Razvoj sustava nagrađivanja za sudjelovanje
3. Poticanje mladih na aktivno sudjelovanje
- Povlaštene karte za kino, menzu, popust u autoškoli
- Razvoj sadržaja od mladih za mlade (u gradskim institucijama)
- Otvaranje prostora za mlade (u zatvorenom, parkovi)
- Besplatna i dostupnija psihološka pomoć mladima
- Organizirano provođenje slobodnog vremena (besplatni izleti za uspješne učenike/ce)
4. Poboljšanje položaja mladih u Rijeci i PGŽ-u
- (su)financiranje stambenog prostora za studente/ice
- Uređivanje javnih površina (šetnice, parkovi, igrališta)
- Predstavljanje različitih poslova na fakultetima i srednjim školama (od mladih za mlade)
- Veće i dostupnije stipendije
- Kategorija ‘mladi’ na portalu Grada Rijeke
Rezultate istraživanja i preporuke su zatim mladi predstavili u gadskoj upravi na sastanku s voditeljicom Odsjeka za odgoj, obrazovanje i mlade Grada Rijeke, Lanom Golob. Na strukturiranom dijalogu su razgovarali o tome kako se preporuke mladih mogu integrirati u gradske politike, na koji način bi donositelji odluka trebali komunicirati s mladima te što Grad Rijeka radi da bi povećao njihovo aktivno sudjelovanje i poboljšao kvalitetu života mladih.
Neki od zaključaka su da je potrebno raditi na političkoj pismenosti mladih, prilagoditi komunikaciju prema mladima na način da se dopre do njih (preko društvenih mreža), da se rad Savjeta mladih predstavlja redovito u suradnji s odgojno-obrazovnim ustanovama te da je nužno da i stariji pokažu povjerenje prema mladima te ih aktivno uključe.
Mladi su pohvalili mjeru Grada Rijeke da osigura besplatan javni prijevoz za učenike_ce i studente_ice, a još prostora za poboljšanje vide u stambenim politikama, uređivanju javnih prostora i prostora za mlade, proširivanje mogućnosti dobivanja stipendija te pružanje više prilika da se mladi susretnu s donostiteljima odluka i uključe u formiranje gradskih politika.
Lea Broz iz Centra tehničke kulture, voditeljica projekta, pozvala je mlade da iskoriste prilike koje pruža Centra za mlade RI Connect kao prostora za mlade gdje mogu provoditi svoje slobodno vrijeme i organizirati razne sadržaje za sebe i svoje vršnjake.
Aktivnost je dio projekta „Centar za mlade Ri Connect“ kojeg provode Centar tehničke kulture Rijeka, Udruga „Delta“ i Grad Rijeka. Projekt je financiran sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke.