U sklopu projekta "RI Connect" provedeno istraživanje "Tko pita mlade?"
O AKTIVNOSTI
Politička pismenost je preduvjet za aktivno političko i društveno djelovanje mladih, a podrazumijeva skup kompetencija koje su potrebne za uspješno sudjelovanje građana i građanki u demokratskom društvu. Viša razina političke pismenosti znači bolje razumijevanje utjecaja javnih politika na osobne i zajedničke interese, a time i učinkovitije promoviranje tih interesa u političkim procesima. U sklopu projekta "RI Connect" provedeno je istraživanje "Tko pita mlade?", čiji je cilj bio utvrditi razinu političkog i građanskog djelovanja mladih osoba u dobi od 15 do 30 godina s područja Primorsko-goranske županije.
Istraživanje se provelo putem online upitnika i fokusne grupe. Online upitnik je osmišljen na temelju instrumenta korištenog u analizi Mreže mladih Hrvatske (Nova generacija mladih: analiza uključenosti mladih u donošenje odluka). Diseminiran je putem web stranice i društvenih mreža te u suradnji s odgojno-obrazovnim institucijama u periodu od travnja do lipnja 2024. godine. Kako bi se produbilo ispitivanje iskustava mladih u punoljetnoj dobi provela se i fokusna grupa u lipnju 2024. godine.
Online upitnik su ispunile ukupno 182 osobe od čega je malo više od polovice ispitanih osoba (56.6%) u dobi od 15 do 19 godina, zatim između 20 do 23 (26.4%), između 24 i 27 godina (13.2%) te između 28 i 30 godina (3.8.%). Oko dvije trećine ispitanih osoba izjavljuje da je ženskoga roda (65.4%). Najviše ispitanih osoba boravi na području Rijeke i okolice te najčešće studiraju (45.6%) i pohađaju srednju školu (43.4%). Oko trećina ispitanih osoba procjenjuje svoju političku opredijeljenost kao centar. Na skali od ekstremno lijevo do centra (ne uključujući centar) izjašnjava se 41.2% mladih, a na skali od ekstremno desno do centra (ne uključujući centar) izjašnjava se 27.47% mladih.
U lipnju 2024. provedena je fokusna grupa na kojoj je sudjelovalo pet mladih osoba u dobi od 19 do 27 godina. Sudionice i sudionici fokusne grupe zaključili_e su da je prvi i osnovni korak mladim osobama dati do znanja da je njihovo mišljenje važno i da ih se treba čuti kako bi se počele događati promjene u društvu. Naveli_e su i prijedloge za poticanje aktivnijeg uključivanja mladih:
- informirati mlade o načinima uključivanja i davati im prilike za sudjelovanje
- približiti im volontiranje, raznolike mogućnosti i dobrobiti volontiranja
- poticati ih na volontiranje na razne načine: kroz kolegije na fakultetima, kao jedan od uvjeta za dobivanje stipendije i slično
- uključivati ih u klubove, udruge i slično
- odrasli bi trebali preuzeti odgovornost prenošenja znanja mlađim generacijama
- podrška lokalne zajednice kroz financiranje projekata i evenata.
Rezultati istraživanja koristit će se za kao preporuke za donositelje odluka i smjernice za daljnje kreiranje programa i projekata neformalnog obrazovanja u cilju povećanja političke pismenosti mladih i veće građanske participacije na području Primorsko-goranske županije.
Cjelokupan izvještaj možete preuzeti OVDJE.
Istraživanje se provelo u sklopu projekta „Centar za mlade Ri Connect“ kojeg provode Centar tehničke kulture Rijeka, Udruga „Delta“ i Grad Rijeka. Projekt je financiran sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke.