Lokalni akcijski forum u Rijeci: Uključivanje mladih – može li bolje?

O AKTIVNOSTI

Nakon održanih strateških sastanaka o usvojenim izmjenama i dopunama Zakona o savjetima mladih, ugostile smo i Lokalni akcijski forum koji je bio namijenjen mladima, donositeljima odluka i osobama koje rade s mladima. Cilj događanja bio je podići svijest o problemima novih zakonskih odredbi među građanima_kama, organizacijama mladih i za mlade te političkim dionicima.

Mladi će najduže živjeti s posljedicama političkih odluka koje donosimo danas

Na Lokalnom akcijskom forumu raspravljalo se o tome zašto je uopće važno uključivati mlade u procese donošenja odluka. Sudionici_e su se složili da je kvalitetan građanski odgoj i obrazovanje preduvjet za uključivanje mladih i jačanje participacije – u školama (vijećima učenika i učenica), na fakultetima (u studentskim zborovima), a onda i u lokalnoj zajednici (volontiranjem).

Sudionici_e su naveli kako je važno uključivati mlade u donošenje odluka jer se često te odluke odnose upravo na njih. Navodili_e su i kako je participacija mladih pravo, kako je glas mladih jednako važan i vrijedan, a uvijek donosi i novu perspektivu, svježe i neopterećene ideje.

Foto_LAF_2

Novi Zakon o savjetima mladih – stari problemi i još poneki novi

Na Lokalnom akcijskom forumu povod za razgovor bile su i izmjene i dopune Zakona o savjetima mladih (NN 41/14, 83/23) koji je na snagu stupio u srpnju 2023. godine.

U razmjeni iskustava raspravljalo se o tome zašto je teško doći do funkcionalnog savjeta mladih, hoće li smanjenje broja potrebnog za konstituiranje savjeta mladih osigurati lakše osnivanje u onim sredinama u kojima nema dovoljno mladih ili će to ugroziti reprezentativnost mladih. Razgovaralo se i o kompetencijama članova i članica savjeta mladih za kvalitetno zagovaranje politika za mlade i savjetodavni rad, ali i o osposobljenosti osoba koje rade u gradskoj upravi, a čiji je zadatak pratiti savjet mladih i osigurati mu kvalitetno funkcioniranje.

Vijeća mladih kao alternativni model uključivanja mladih

Na Lokalnom akcijskom forumu predstavljeni su alternativni modeli uključivanja mladih iz priručnika „Savjeti mladih – kako dalje? Smjernice i preporuke za osiguravanje kvalitetnog rada savjeta mladih i participacije mladih u donošenju odluka“ nastalog kroz istoimeni projekt. Projekt „Savjeti mladih – kako dalje?“ Udruga „Delta“ provodila je u partnerstvu s Info zonom (Split), Udrugom gradova u Republici Hrvatskoj (Zagreb) i općinom Lindesnes (Norveška). Priručnik je dostupan za preuzimanje na www.kakodalje.hr ili ovdje.

Od alternativnih modela predstavljeni su koncepti uključivanja predstavnika_ca savjeta mladih u sve odbore predstavničkog tijela (odnosno županijske skupštine), imenovanje Odbora za mlade čiji se članovi_ce biraju iz redova vijećnika_ca, mladih predstavnika_ca udruga, škola i fakulteta i to javnim pozivom ili izborima. Dodatno, predstavljen je i model osnivanja savjetodavnog tijela za mlade izvršne vlasti.

Sudionici i sudionice su raspravom došli do zaključka kako jedan od modela može biti i osnivanje vijeća mladih koje bi se sastajalo na određenu temu (po uzoru na nedavno proveden pilot projekt „Vijeće građana Rijeke“), a koje će počivati na načelima reprezentativnosti, autonomiji i transparentnosti.

U posljednjem dijelu Lokalnog akcijskog foruma sudionici i sudionice su kreirali preporuke za unaprjeđenje Zakona o savjetima mladih. Preporuke su zatim kategorizirane u sedam područja: unaprjeđenje rada i usmjeravanje savjeta mladih, reprezentativnost i autonomiju savjeta mladih, suradnju i podršku, vidljivost i resurse, adekvatne nacionalne politike za mlade, financijsku podršku i certificiranje te heterogenost mladih.

Navedene preporuke će se objediniti s preporukama lokalnih akcijskih foruma održanih u Zagrebu, Splitu i Osijeku, a zatim će se uputiti Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade.

Lokalni akcijski forum u Rijeci dio je projekta „Borba za pravo na participaciju i reprezentativnost“ kojeg provodimo zajedno s Mrežom mladih Hrvatske (Zagreb), DKolektivom - organizacijom za društveni razvoj (Osijek) i Info zonom (Split).