14/10/2024

Mladi s Kastva rekli što žele na strukturiranom dijalogu

Grupa mladih iz Kastva sudjelovala je 11. listopada u potrazi za blagom i dijalogu s donositeljima odluka. Aktivnost pod nazivom „Hajde reci što (želiš)“ započela je upoznavanjem u Gradskoj loži, a nastavila se po cijelom centru Kastva. Mladi podijeljeni u tri grupe rješavali su zagonetke koje su ih vodile od lokacije do lokacije (Fortica, Žudika, trg Lokvina, Crekvina...) i na svakoj su pronalazili pitanje iz raznih područja: slobodno vrijeme, sport, kultura, društveni život, društveni angažman, obrazovanje, socijalna pitanja te informiranje.

Nakon što su odgonetnuli svih osam lokacija, grupa se ponovno sastala u prostoru KASPI-ja gdje su im predstavljeni rezultati istraživanja o potrebama mladih u Kastvu. To je potaknulo mnoge rasprave i otvorilo razne teme, od javnog prijevoza do kulturne ponude za mlade u Kastvu. Mladi su zatim sva svoja pitanja i promišljanja predstavila donosiocima odluka, odnosno djelatnicama i djelatnicama gradske uprave, koji su nam se pridružili na zadnjoj sesiji u KASPI-ju. Dijalog je prošao u vrlo inspirativnom i poticajnom tonu za sve sudionike - mladi su dobili mnoge odgovore, a gradska uprava je jasnije identificirala njihove potrebe.

Aktivnost će, uz rezultate istraživanja, poslužiti kao polazište za izradu Lokalnog programa za mlade Grada Kastva.

462553937_1307966120570838_4879234715762351460_n

Aktivnost ''Hajde reci što (želiš)'' dio je europskog projekta ''Hajde reci što 2'', financiran sredstvima Europske unije kroz Erasmus+ program.

Projekt provodi Grad Kastav, u partnerstvu s Udrugom Delta, od 1.1.2024. do 30.4.2025. godine. Opći cilj projekta je osnažiti mlade osobe iz Kastva za aktivnu participaciju u zajednici i povećati razinu njihove uključenosti u kreiranje lokalnih politika za mlade. Tijekom projekta provodit će se razne aktivnosti, koje će rezultirati izradom Lokalnog programa za mlade Grada Kastva 2025.-2030.