Mladi za reproduktivno zdravlje u Križevcima: "Kak' banana utječe na glavu?"

Po prvi puta, srednjoškolke i srednjoškolci zauzeli su prostore Gradske vijećnice u Križevcima na „Akciji za 5!“ u srijedu, 19. travnja 2023.! Priliku za upoznavanje rada gradske uprave iskoristilo je čak 22 učenika i učenica četiri srednje škole: Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga, Srednje škole „Ivan Seljanec“, Srednje gospodarske škola i Glazbene škola Alberta Štrige.

Učenice i učenike pozdravio je gradonačelnik Mario Rajn te istaknuo važnost angažmana u zajednici i uključivanje u bogatu križevačku civilnu scenu. Spreman je podržati sve ideje učenica i učenika budući da je Gradu Križevcima tema zdravlja mladih izuzetno važna. „Nema tabu tema kada je zdravlje mladih u pitanju“, zaključio je.

Srednjoškolke i srednjoškolci presudili: najveći problem mladih u Križevcima povezan je s reproduktivnim zdravljem

Uz vodstvo svojih koordinatorica i koordinatora Ane, Paule, Sanele i Antonia, učenice i učenici napisali su četiri projektna prijedloga – od čega tri vezana za reproduktivno zdravlje.

Projekt „AkciJA-> reakciJA -> reprodukciJA“ u cilju je imao edukaciju i poticanje škola na nabavu menstrualnih i kontraceptivnih sredstava. Projekt „Kak' banana utječe na glavu“ povezao je mentalno i spolno zdravlje kroz ideju o razgovoru sa stručnjakinjama i stručnjacima iz područja. „Budi odgovoran!“ projekt je u kojem su učenice i učenici željeli educirati mlade o sigurnim spolnim odnosima te ispravnom korištenju kondoma u suradnji sa stručnjakinjom koja bi stvorila sigurno i inkluzivno okruženje za razgovor o spolnom zdravlju. S druge strane, projekt „#ajmojest'“ bio je usmjeren na podizanje svijesti o važnosti kvalitetne prehrane kroz demonstraciju pripreme i kušanje hrane koju bi pripremale same učenice i učenici Srednje gospodarske škole Križevci.

Rad učenica i učenika pratili su i mladi iz Savjeta mladih Grada Rijeke: Luka, Martina i Nikolina. Na društvenim mrežama kratko su izvještavali o tijeku Dana akcije, idejama i važnosti participacije mladih u donošenju odluka vezanih uz brigu za zdravlje mladih.

342535936_756315219218662_164729069211891451_n

Mladi u Križevcima dobit će odgovor na pitanje „Kak' banana utječe na glavu?“

Simulacija rasprave u Gradskoj vijećnici Grada Križevaca bila je vrlo konstruktivna i fokusirana na poboljšanje projektnih prijedloga. Marko Martinčević, županijski vijećnik Koprivničko-križevačke županije, pohvalio je izlagače i podijelio savjete vezane uz prezentaciju ideja, dok je Lucija Kero, službenica za mlade Grada Rijeke, istaknula vrijednost ideja učenika i učenica te njihovu usklađenost s potrebama mladih u Križevcima.

Pobjednički projekt proglasila je Sanja Čavić, službenica za mlade Grada Križevaca. Pobjedu je odnijela grupa s projektom „Kak' banana utječe na glavu“, koja spaja dvije teme važne mladima u Križevcima: reproduktivno i mentalno zdravlje. Talk show sa stručnjakinjama i stručnjacima će mladima pružiti odgovore na pitanja koja će se prikupiti anketom.

Projekt će provesti do kraja školske godine uz financijsku podršku Grada Križevaca i mentorsku podršku Centra za mlade Križevci.

Fotogaleriju pogledajte ovdje

Projekt „Mislim, djelujem, odlučujem – jačanje participacije mladih kroz aktivno uključivanje u kreiranje i zagovaranje politika za mlade“ provodi Udruga "Delta" u partnerstvu s Gradom Rijeka, Gradom Opatija i Gradom Križevci. Projekt je sufinanciran sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Grada Rijeke, Grada Opatije i Grada Križevaca.