Konferencija za 5! za kraj Akcije za 5! u Otočcu i Pregradi

Konferencija za 5! okupila je sudionike i sudionice projekta iz Otočca i Pregrade: učenike i učenice koji su sudjelovali u Akciji za 5!, predstavnice Grada Otočca i Grada Pregrade, predstavnice srednjih škola i predstavnike_ce koordinatora_ica grupa učenika_ca. Također, prisustvovali su učenici iz riječke Akcije za 5!, kao i zainteresirani sudionici_e iz drugih hrvatskih gradova (Pazin, Split, Karlovac, Zagreb).

Maša Cek iz Udruge „Delta“ predstavila je rezultate projekta, u kojem je sudjelovalo 45 učenika i učenica kroz osmišljavanje ideja na temu prostora za mlade. U Otočcu se realizirao projekt učenika i učenica „Geocaching za mlade Otočac“ u kojem su mladi imali priliku upoznati se s gradom i okolicom kroz postavljene „tagove“ kao i osvojiti poticajne nagrade. S druge strane, učenici i učenice u Pregradi u projektu „Kunaklupe“ odlučili su prionuti zahtjevnom procesu uređenja javne površine. Maša je okupljene upoznala i s rezultatima riječke Akcije za 5!, u kojoj su mladi organizirali lov za blagom po kišnoj Rijeci. Bila je to i prilika za premijeru videa o Akciji za 5! u Pregradi (video iz Otočca nalazi se ovdje).

Provoditi aktivnosti u zajednici je izazovno, ali važno

U panel raspravi pod moderatorskom palicom Sare Sušanj iz Delte učenici i učenice podijelili su svoje iskustvo realizacije pobjedničkog projekta. Učenici i učenice u Otočcu proširili su svoj pobjednički tim članovima i članicama ostalih grupa, a mladi u Pregradi suočili su se s kompleksnim procesom nabave materijala. Riječki srednjoškolci podijelili su svoje iskustvo provedbe projekta u manje od tri tjedna zbog vremenskog ograničenja koje su im nametnule školske obveze. „Bilo je puno izazovnije nego što se činilo tijekom pisanja projekta. Iznenadili smo se koliko je ljudi potrebno za napraviti ono što smo zamislili“, zaključili su. „Iskustvo je bilo izuzetno zanimljivo i mislim da smo naučili preuzeti odgovornost za ono što smo rekli da ćemo napraviti.“

Kako se učenici i učenice nose s balansiranjem školskih, privatnih i izvannastavnih aktivnosti komentirale su pedagoginja Dijana Nikšić iz Srednje škole Otočac i odgajateljica Mateja Pondeljak iz Učeničkog doma Srednje škole Pregrada. „Škola je svakodnevnica, Akcija za 5! je nešto drugo. Prilika za to da učenici ulaze u zajednicu i upoznaju kako funkcionira grad“, rekla je Dijana. Mateja se usmjerila na sam način promišljanja (školskih) projekata: „Ovo iskustvo pokazalo je koliko je važno pustiti da mladi osmišljavaju aktivnosti, a ne da uvijek mi odrasli radimo projekte ZA mlade. Neke njihove ideje su me u potpunosti iznenadile, kao i njihova suverenost u raspravi u Vijećnici!“.

Perspektivu gradova podijelili su Antonija Bićanić iz Grada Otočca i Karlo Pasariček iz Savjeta mladih Grada Pregrade. „Bilo je jako zanimljivo čuti razmišljanja mladih, čine mi se puno drugačiji i otvoreniji od prijašnjih generacija. Nadam se da će i nas potaknuti na neke nove projekte i aktivnosti koje možemo zajednički ostvariti“, rekla je Antonija. Karlo se osvrnuo i na iskustvo koordinatora grupe učenika i učenica: „Nije lako naći granicu između prijateljskog pristupa i vođenja manje iskusnih učenika i učenica. Ono što je najvažnije je zaista aktivno slušati mlade i dopuštati njima da vode.“

Konferenciju smo zaključile najavom Akcije za 5! u Pazinu, Križevcima, Opatiji i Rijeci i željama za sretan kraj godine i brojne buduće suradnje i projekte, kao i aktivnosti mladih u svim okupljenim gradovima.

dasdasdas

Konferencija za 5! provela se u sklopu projekta „Mladi u Akciji! za zajednicu!“ koji mlade osnažuje za sudjelovanje u odlučivanju na lokalnoj razini. Time se smanjuje njihovo nepovjerenje u institucije, približiti mlade i donositelje i donositeljice odluka u rješavanju pitanja od općeg interesa, kao i potaknuti aktivizam i volonterstvo mladih. Projekt provode Udruga „Delta“ u partnerstvu s Gradom Pregrada i Gradom Otočac, a financiran je sredstvima Središnjeg državnog ureda za mlade, Grada Pregrade i Grada Otočac.