22/09/2023

Perspektive rada s mladima u temi rodne ravnopravnosti: sudjelovanje na okruglom stolu

Rado smo se odazvale na poziv kolegica iz SOS Rijeka - centra za nenasilje i ljudska prava kako bismo podijelile svoja iskustva o radu s mladima na temama rodne ravnopravnosti. Okrugli stol održan 21. rujna pod nazivom "Ambasadori nenasilja" okupio je našu Mašu, Mirelu Pašić (ŠtoŠta) i Nadju Čegolj (Odsjek za pedagogiju FFRI), te smo zajedno istražile važnost ovih tema u radu s mladima.

Rad s mladima, kako smo istaknule, temelji se na vrijednosnom pristupu, a rodna ravnopravnost je jedna od ključnih horizontalnih tema koja oblikuje naš rad s mladima u (ne)formalnim okruženjima. U našem razgovoru, istaknule smo nekoliko izazova s kojima se susrećemo u radu s mladima na ovim temama. To uključuje ideološku obojenost i nerazumijevanje važnosti rodne ravnopravnosti, kao i izazove medijske (ne)pismenosti u društvu koje je često izloženo lažnim vijestima i pristranom izvještavanju.

Ključni naglasak u našem razgovoru bio je na potrebi za autentičnim i izravnim pristupom mladima. Kroz korištenje iskustvenih metoda rada, potičemo mlade na aktivno sudjelovanje i promišljanje o temama rodne ravnopravnosti. Istaknule smo i važnost poticanja rasprava i razmjene mišljenja, čak i s onima koji se ne slažu s nama. Ova otvorenost dijalogu ključna je za izgradnju svijesti o važnosti rodne ravnopravnosti.

Iva Davorija iz SOS-a Rijeka predstavila je i  Smjernice donositeljima odluka za rad s mladima na temu rodno uvjetovanog nasilja, nastalog u suradnji s radnom skupinom u kojoj je bila i naša Maša.

Ovaj okrugli stol bio je prilika za razmjenu znanja i iskustava te za daljnju promociju važnosti rodne ravnopravnosti u radu s mladima. Nastavit ćemo raditi zajedno kako bismo stvorili pozitivne promjene u našoj zajednici i promovirali inkluzivno i ravnopravno društvo