od 11/02/2020 do 31/12/2022
Akcija za 5!

Akcija za 5! nastala 2015. godine povodom obilježavanja 10. godišnjice projekta "Mislim globalno, djelujem lokalno" koji se kontinuirano održava u Rijeci.

Cilj projekta „Akcija za 5!“ je pružiti mogućnost mladim ljudima između 14 i 19 godina da razviju sposobnosti potrebne za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnoj razini.

Svrha projekta Akcija za 5! je povećanje aktivnog sudjelovanja mladih na lokalnoj razini i razvoj suradnje između mladih i institucija u koje mladi često nemaju povjerenja ili im djeluju apstraktno ili strano. U tu svrhu osmišljen je niz aktivnosti kojim se osnažuje dionike aktivne participacije mladih u društvu.

Projektom „Akcija za 5!“ mladi između 14 i 19 godina jedan dan će simulirati rad Gradskog vijeća (od pripreme projekata, debate, glasovanja) u središnjem događanju naziva „Akcija za 5!“. Samo će jedna grupa učenika pobijediti te će u razdoblju koje slijedi nakon „Akcija za 5!“ i realizirati svoj projekt, a za što je Grad Rijeka osigurao iznos od 5.000,00 kuna. Sadržajno će se projekti baviti jednom od preporuka proizašlih iz procesa strukturiranog dijaloga, dok će se sama tema odrediti u dogovoru sa članovima Savjeta mladih Grada Rijeke.

Projekt provodi Udruga Delta uz financijsku i logističku podršku Grada Rijeke.

Akcija za 5! ima suglasnost, odnosno pozitivno stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje (KLASA: 007-02/16-03/00117, URBROJ: 533-26-16/0002).

Akcija za 5! program je s oznakom Sustava osiguravanja kvalitete neformalnih obrazovnih programa SKOCKANO.

BOJA_SkockanoProgram

AKTIVNOSTI:

1  Edukacija dionika

-  Materijali za tzv. microlearning: Postavljanje online materijala o osnovama projektne logike, kao i osnovnim podacima o tijeku Akcije za 5!

-  Radionica za učenike_ce: Osnaživanje kompetencija učenika za projektni management (pisanje projektnog prijedloga, identifikacija i opis problema, cilj projekta, aktivnosti i proračun, prezentiranje projektnog prijedloga donositeljima odluka), dijalog mladih i donositelja odluka i aktivnu ulogu u zajednici primjenom neformalnih metoda učenja (radionice, grupni rad, rasprave itd.)

-  Grad za 5!: Razvoj kompetencija članova savjeta mladih i službenika koji su u svom radu orijentirani na mlade o strukturiranom dijalogu mladih i donositelja odluka i participativnom budžetiranju u kontekstu Grada za mlade 2021.-2024- i Europske povelje za rad s mladima na lokalnoj razini, a kojima će nakon usvajanja znanja biti omogućena praksa kroz drugi dio projekta

-  Youth work za 5!: Održavanje edukacije za osnaživanje kompetencija za rad s mladima kod zainteresiranih polaznika kojima će nakon usvajanja znanja biti omogućena praksa kroz drugi dio projekta kao koordinatorima grupa srednjoškolaca

2  Dan akcije

3  Mentoriranje grupa učenika pobjedničkih projekata

-  Dan planiranja provedbe projekta: Izrada plana provedbe pobjedničkog projekta, formiranje radne skupine i podjela poslova unutar radne skupine, sastanci radne skupine, provedba pripremnih aktivnosti (kontaktiranje važnih dionika, nabava materijala)

-  Provedba projektnih aktivnosti pobjedničkog projekta

-  Evaluacija projektnih aktivnosti

usporedno Promotivne aktivnosti i izrada materijala

-  Press konferencija za najavu Dana akcije

-   Izrada promotivnog materijala za sudionike_ce i partnere na projektu (ako je primjenjivo)

-   Komunikacija s medijima, implementacija social media strategije

AKTIVNOSTI

1  Edukacija dionika

-  Dan pripreme - Radionica za učenike_ce: Osnaživanje kompetencija učenika za projektni management (pisanje projektnog prijedloga, identifikacija i opis problema, cilj projekta, aktivnosti i proračun, prezentiranje projektnog prijedloga donositeljima odluka), dijalog mladih i donositelja odluka i aktivnu ulogu u zajednici primjenom neformalnih metoda učenja (radionice, grupni rad, rasprave itd.)

-  Dan pripreme - Grad za 5!: Razvoj kompetencija članova savjeta mladih i službenika koji su u svom radu orijentirani na mlade o strukturiranom dijalogu mladih i donositelja odluka i participativnom budžetiranju u kontekstu Grada za mlade 2021.-2024- i Europske povelje za rad s mladima na lokalnoj razini, a kojima će nakon usvajanja znanja biti omogućena praksa kroz drugi dio projekta

-  Dan pripreme - Youth work za 5!: Održavanje edukacije za osnaživanje kompetencija za rad s mladima kod zainteresiranih polaznika kojima će nakon usvajanja znanja biti omogućena praksa kroz drugi dio projekta kao koordinatorima grupa srednjoškolaca

2  Dan akcije

-  Simulacija rada Gradskog vijeća kroz pisanje i prezentacije projektnih prijedloga na zadanu temu (npr. mentalno zdravlje), odlučivanja o najboljem učeničkom projektu u Gradskoj vijećnici uz dijalog mladih i donositelja odluka, a sve uz podršku volontera/koordinatora grupa učenika