Konferencijom „Je li Rijeka grad po mjeri mladih?“ završen dvogodišnji projekt
O AKTIVNOSTI
Projekt „Grad po mjeri mladih“, kojega smo protekle dvije godine provodile u partnerstvu s Gradom Rijeka i udrugom Centar tehničke kulture došao je do svog kraja. Završna konferencija održana je u prostorijama CTK u četvrtak i petak, 12. i 13. prosinca. Cilj projekta bio je povećati sudjelovanje mladih u životu lokalne zajednice, a u posljednje dvije godine provedeno je 12 aktivnosti za jačanje dijaloga mladih i donositelja_ica odluka, ponajviše s Ambasadorima za mlade Grada Rijeke, kako bi se zajedno bavili Programom za mlade Grada Rijeke 2023.-2030. Ovaj temeljni strateški dokument Grada Rijeke koji usmjerava politike za mlade predstavljen je sudionicima konferencije, mladima iz Rijeke i okolice, kroz mnogo interaktivnih sesija i razgovore s gostima. Među njima bili su i neki od Ambasadora za mlade, odnosno djelatnici_e iz različitih upravnih odjela gradske uprave koji su u svojoj domeni i djelokrugu odjela zaduženi za provedbu Programa za mlade.
Mladi razgovarali s predstavnicima Grada
U dijelu „Razgovor s Gradom“ mladima je svoj rad predstavio dugogodišnji djelatnik gradske uprave, savjetnik za mlade i obrazovanje Alen Kapidžić. Kroz moderirani razgovor s našom Sarom Sušanj, osvrnuo se na potrebe mladih danas, uz usporedbu s vremenom kada je on sam bio mlad. „Iako je izazov današnjice probiti se do mladih u moru informacija, Grad Rijeka konstantno radi na osluškivanju njihovih potreba i traži načine kako na njih odgovoriti” zaključio je Kapidžić i dodao da mladi imaju prilike iskoristiti neke nove mogućnosti poput Odjela za mlade „Rasadnik” u sklopu Gradske knjižnice Rijeka te javnog poziva za financiranje projekata u kulturi. Lucija Kero, savjetnica za mlade iz Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, sport, kulturu i mlade Grada Rijeke, ujedno i voditeljica projekta, prisutnima je predstavila tri razvojna stupa i najveće dosadašnje iskorake Programa za mlade. Neki od najvažnijih spomenutih iskoraka su besplatno online savjetovalište za mlade „Sve je OK!”, otvaranje Doma mladih prema mladima kroz razne radionice i edukacije, zatim Odjel za mlade „Rasadnik” u sklopu Gradske knjižnice Rijeka gdje mladi mogu provoditi slobodno vrijeme te osiguravanje sredstava za aktivnosti iz Programa kroz Fond za mlade. Kao fokus u 2025. godini navedene su stambene politike, odnosno osiguranje priuštivog stanovanja za mlade kroz subvencionirani najam. Natječaj na kojega će se moći javiti osobe do 45 godina starosti očekuje se već početkom iduće godine.
Građanska svijest, dvosmjerna komunikacija i želja za promjenom ključni su aspekti participacije mladih
Sve što su čuli, mladi su imali prilike iskoristiti u kvizu o Rijeci, riječkoj kulturi, Programu za mlade i participaciji. Dan je završio vrlo zanimljivom panel raspravom na temu sudjelovanja mladih koju je moderirala Sara Sušanj. Gosti su bili Lana Golob, voditeljica Odsjeka za odgoj, obrazovanje i mlade Grada Rijeke, Igor Bajok iz Udruge SMART, inače pokretač brojnih inicijativa i projekata koji se bave participacijom građana u našoj lokalnoj zajednici, te Katarina Bošnjak, mlada studentica kulturalnih studija aktivna u studentskoj Udruzi Iks. Na pitanje „Što je za vas participacija mladih?”, Golob je spomenula aktivno sudjelovanje u svim fazama određenog političkog procesa te dvosmjernu argumentiranu komunikaciju. Bošnjak je naglasak stavila na osvještenosti o tome kako na nas utječu razne politike kao sam preduvjet za participaciju te na važnost solidarnosti i zajedništva među ljudima. Bajok se nadovezao dodajući društvenu promjenu kao ključnu za proces participacije. Svo troje sugovornika navelo je mnoge inspirirajuće primjere participacije te odaslalo poruku o njenoj važnosti. Golob je o participaciji govorila iz perspektive gradske uprave, odnosno o primjerima kada su građani_ke, korisnici_e raznih gradskih usluga poput stipendiranja, dali svoju povratnu informaciju kojom su direktno mijenjali procedure. Bošnjak je podijelila svoja osobna iskustva kao angažirane studentice i aktivne građanke, od malih, ali važnih akcija u svakodnevnici do organiziranja akcija koje nadilaze granice lokalne zajednice poput zaustavljanja po studentima_cama štetnih promjena Pravilnika o studiranju do organiziranja studentskih prosvjeda. Bajok je prisutne mlade potaknuo na participaciju kroz primjer prvog Vijeće građana koje je organizirano u Rijeci, a Bošnjak je sudionike pozvala da poprate kampanju koju provode u suradnji s profilom „Politika za Gen Z” koja će serijom videa na društvenim mrežama analizirati programe kandidata_kinja za predsjednika_cu Republike Hrvatske.
Stambeno zbrinjavanje, javni prijevoz, radna prava i osnaživanje mladih u fokusu Programa za mlade u sljedećoj godini
Drugi dan konferencije započeo je upoznavanjem sudionika kroz pitanja o participaciji mladih, a nastavio se sesijom „World café” u kojoj su se grupe rotirale po stolovima s gostima koji su predstavili tri stupa Programa za mlade. Tako je Anika Hodak iz Doma mladih govorila o radnim pravima srednjoškolaca_ki i uslugama i podršci koju im Dom mladih pruža u radu i traženju zaposlenja. O stambenom zbrinjavanju mladih i sufinanciranju karata javnog gradskog prijevoza s mladima su raspravljale Marina Kojić i Ivona Juranov iz Grada Rijeke, a o osnaživanju i poticanju mladih te otvaranju dijaloga između njih i donositelja_ica odluka Alen Kapidžić. Produktivne rasprave kroz rotaciju grupa donijele su mnoge zajedničke zaključke, ali i obostrane dublje uvide u navedene teme i razmjenu perspektiva.
Pažnja, kvalitetna komunikacija, iskrena briga za mlade i dobra volja ključni sastojci za idealnu participaciju mladih
Ovaj edukativni dvodnevni program završio je pripremom i pečenjem palačinki (participacije). Sudionici_e su na temelju dobivenih „sastojaka” (utjecaj, podrška, suradnja, komunikacija, osjećaj vlasništva...) osmislili recept za idealnu participaciju mladih, a zatim su uz pečenje pravih palačinki nastavili druženje i dijalog u neformalnom tonu.
Završna konferencija “Je li Grad Rijeka grad po mjeri mladih?” bila je zadnja od 12 aktivnosti provedenih u sklopu projekta „Grad po mjeri mladih” koji je uključio gotovo 300 mladih te predstavnike_ce gradske uprave, gradskih ustanova i organizacija za mlade iz Rijeke. Ovo je nastavak prethodnog projekta „LoCall for YOUth” koji se bavio upravo izradom lokalnog Programa za mlade u Rijeci, a suradnja se planira nastaviti i idućih godina. Projektni su partneri već prijavili projekt koji se nastavlja na dosadašnje aktivnosti, a koji će za cilj imati dalje razvijati dijalog između mladih i donositelja_ica odluka te osigurati kvalitetnu provedbu Programa za mlade Grada Rijeke u narednom periodu.
Projekt “Grad po mjeri mladih” provodio je Grad Rijeka u partnerstvu s Udrugom "Delta" i Centrom tehničke kulture Rijeka. Projekt se provodio od 1.1.2023. do 31.12.2024. a provedba je bila financirana sredstvima Europske unije kroz Erasmus+ program.