17/11/2023

Rad s mladima kroz videoaktivizam: Projekt Otoci na Cresu

Na radionici o aktivnom građanstvu razgovarale smo s učenicima i učenicama Gimnazije Cres te štićenicima Odgojnog doma Cres o njihovoj angažiranosti u aktivizmu i videoaktivizmu 16. studenog 2023. godine. Kroz terenski rad i upotrebu metode Photovoice, identificirali su ključne probleme s kojima se mladi suočavaju na Cresu.

Učesnici trenutno aktivno uče o različitim aspektima filmske produkcije, uključujući zvuk, kadriranje, montažu i izradu scenarija. Mlada redateljica Bela Bračko-Milešević iz organizacije Filmaktiv vodi ih kroz ovaj proces, pružajući im dragocjene smjernice. Osim što im pruža priliku za stvaranje filma, projekt potiče mlade da se aktivno uključe u raspravu o ključnim pitanjima u njihovoj zajednici koje su detektirali na našoj radionici. Ovaj angažman mladih odražava njihovu posvećenost aktivizmu i kreativnom izražavanju, pružajući vrijedan uvid u njihove perspektive i brige o budućnosti svoje zajednice.

Projekt Otoci provode Udruga Filmaktiv i Udruga "Delta". Projekt je podržan financijskim sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.