Konzultacije oko izmjene Zakona o savjetu mladih
O AKTIVNOSTI
U petak 20. siječnja sastale smo se predstavnicima i predstavnicama Koordinacije savjeta Primorsko-goranske županije i facilitirale raspravu o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o savjetima mladih. Podsjećamo: e-savjetovanje je otvoreno do kraja mjeseca (KLIK). Zakon o savjetima mladih trenutno je jedini zakon u Republici Hrvatskoj koji se eksplicitno odnosi na mlade, a uređuje osnivanje savjeta mladih, djelokrug, postupak izbora te druga pitanja od značaja za rad savjeta mladih. Cilj Zakona je sudjelovanje mladih u odlučivanju o upravljanju javnim poslovima od interesa i značaja za mlade, aktivno uključivanje mladih u javni život te informiranje i savjetovanje u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Domaćin Koordinacije bio je Savjet mladih Grada Rijeke, a sudjelovali su članovi i članice Savjeta mladih Grada Opatije i Savjeta mladih Grada Kastva. Posebno nam je drago što se susretu pridružio i Enea Dessardo, zamjenik mladog hrvatskog delegata pri Ujedinjenim narodima.
U dvosatnoj raspravi okupljeni su podijelili vlastito iskustvo sudjelovanja u savjetu mladih te pričali o mnogim preprekama i potrebama njegovih članova i članica. Kako uvesti naknade za rad, koliko često okupiti savjet, kakve veze sa svime imaju Centri za mlade? - samo su neka od otvorenih pitanja. Svoje zaključke, članovi i članice Koordinacije savjeta mladih s područja Primorsko-goranske županije uputit će na javno savjetovanje, a pozivaju i svoje kolege iz ostalih savjeta mladih da se uključe u javno savjetovanje i daju svoje prijedloge kako bi nove odredbe Zakona savjetima mladih olakšale rad i omogućile kvalitetnu participaciju mladih na lokalnoj razini te u konačnici povoljno utjecale na poboljšanje kvalitete života mladih.
Osim toga, ovaj susret iskoristile smo i kako bi okupljene upoznale s nekim od preliminarnih rezultata analize upitnika za predstavnike_ce JLP(R)S-ova i savjeta mladih koje smo provele do sredine siječnja zajedno s projektnim partnerima Info zonom, Udrugom gradova i Općinom Lindesness. Konzultacije su održane u sklopu projekta "Savjeti mladih - kako dalje". Provedba projekta podržana je s 75.000,00 € financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova. Nadležno tijelo je Zaklada Slagalica iz Osijeka.