Pokrenimo vijeće učenika u zajednici! otvorio raspravu o mogućnostima mladih na lokalnoj i europskoj razini

U četvrtak, 30. studenog 2023. godine, 25 srednjoškolaca i srednjoškolki iz četiri riječke srednje škole - Prve riječke hrvatske gimnazije, Gimnazije Andrije Mohorovičića Rijeka, Drvodjeljske i strojarske škole Rijeka te Graditeljske škole za industriju i obrt - okupili su se u RiHubu kako bi sudjelovali u zanimljivom dijalogu s Lucijom Kero, Savjetnicom za mlade Grada Rijeke. Fokus razgovora bio je na Programu za mlade Grada Rijeke za razdoblje od 2023. do 2030. godine.

Učenicima i učenicama je bilo posebno zanimljivo funkcioniranje gradske uprave, uključenost mladih u Program, obuhvaćene teme, praćenje zadovoljstva mladih Programom te svrha i načini jačanja njihovog sudjelovanja u lokalnoj zajednici. Posebno su ih zanimale informacije o stipendijama, portalu za mlade - Moja Rijeka, te natječajima za mlade. Nadalje, ulogu vijeća učenika i učenica percipirali su kao ključnu za detaljnije informiranje kolega i kolegica u svojim školama o Programu.

Rasprava između mladih i Savjetnice za mlade Grada Rijeke otvorila je niz mogućnosti za aktivno sudjelovanje i promociju ciljeva važnih za razvoj mladih unutar lokalne zajednice.

Kreiranje aktivnosti za ostvarivanje Ciljeva za mlade

Mladi su iskoristili priliku da se upoznaju s Ciljevima za mlade EU, ističući pet ciljeva na kojima žele intenzivnije raditi kroz vijeća učenika svojih škola. Ovi ciljevi obuhvaćaju povezivanje EU s mladima, inkluzivna društva, kvalitetno učenje i kvalitetne poslove za sve. Dokument sa sažetkom osmišljenih aktivnosti možete pronaći ovdje (KLIK).

Osim informiranja o mogućnostima koje EU nudi mladima, raspravljalo se o uspostavi suradnje s lokalnim organizacijama i institucijama, organizaciji informativnih dana, studijskih posjeta te raznih događanja za učenike i nastavnike. Naglasak je bio i na provedbi aktivnosti od mladih za mlade. Pokrenula se zanimljiva rasprava o sličnostima i razlikama među školama, te mogućnostima za aktivan angažman s obzirom na različite pozadine i kontekste mladih.

Učenici su izrazili zadovoljstvo obiljem novih informacija i ideja za rad vijeća učenika, svoje aktivnosti u lokalnoj zajednici, ali i praćenja europskih politika za mlade.

Projekt (SU)DJELUJEM - vijeće učenika i učenica u demokratskoj školi provodi Udruga „Delta“ u partnerstvu s Prvom riječkom hrvatskom gimnazijom, u suradnji s Gimnazijom Andrije Mohorovičića Rijeka, Medicinskom školom Rijeka i Drvodjeljskom i strojarskom školom Rijeka. Projekt se provodi od 1.2.2023 do 31.1.2024. a provedba je financirana sredstvima Europske unije kroz Erasmus+ program.