22/11/2022

Hrvatsko iskustvo učenja zalaganjem u zajednici u srednjoj školi predstavljeno u Bruxellesu

O AKTIVNOSTI

Kako učenje učiniti smislenim, povezati ga sa svakodnevnim životom, graditi socijalne i građanske kompetencije učenika i učenica te povećati njihovu motivaciju za učenje i osjećaj povezanosti sa školom i zajednicom? Odgovor je - PLACE model, koji smo sa suradnicima s Filozofskog fakulteta u Rijeci predstavili na konferenciji "Učenje zalaganjem u zajednici u školama: Upoznavanje s PLACE modelom" 24.10.2022.

Kako bi svoja iskustva podijelili s partnerima iz ostalih europskih zemalja, zajedno sa suradnicama i učenicama Ekonomske škole Mije Mirkovića Rijeka zaputile smo se u Bruxelles, gdje smo prisustvovale na konferenciji "Učenje zalaganjem u zajednici u europskom kontekstu - izazovi i prilike" u organizaciji partnera iz Europskog volonterskog centra (CEV). 

Učenice Laura i Matea iz Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka su uz druge učenike i učenice na dva sata postale “žive knjige” i predstavile svoje iskustvo u projektu i provedbi referenduma u školi. Razgovarale su s drugim mladima, nastavnicima i nastavnicama, predstavnicama fakulteta, organizacija i donositelja odluka iz Austrije, Slovačke, Španjolske, Belgije i Irske.Uz Mateu i Lauru, s nama su putovale školska psihologinja Melita i bivše/sadašnje studentice Odsjek za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci Lana i Lucija koje su pružale podršku učenicima i učenicama u procesu pilotiranja PLACE modela.Osim dijeljenja iskustva s učenicama, poslušale smo predstavljanja rezultata projekta i panel raspravu s predstavnicama organizacije OBESSU, Europske komisije i Europskog parlamenta o važnosti promicanja i zagovaranja učenja zalaganjem u zajednici.

315546554_166466529380061_6674276360419912579_n

Konferencija se organizirala u sklopu projekta „SLUSIK: učenje zalaganjem u zajednici za povećanje socijalne inkluzije djece“. Svrha projekta jest promicanje i potpora socijalnoj uključenosti jačanjem stjecanja društvenih i građanskih kompetencija te poticanjem znanja, razumijevanja i vlasništva nad vrijednostima i temeljnim pravima djece i mladih. Projekt SLUSIK sufinanciran je od strane programa Erasmus + Europske unije, a vodi Europski volonterski centar (Belgija) u partnerstvu s Out of the Box International (Belgija), Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci (Hrvatska), Sveučilištem u Limericku (Irska), Sveučilište u Granadi (Španjolska), Nastavničkim fakultetom u Beču (Austrija) i Sveučilištem Matej Bel (Slovačka), kao i suradnji s Udrugom „Delta“ i Ekonomskom školom Mije Mirkovića u Rijeci.