Dobar savjet zlata vrijedi

Održale smo edukaciju za Savjet mladih Grada Rijeke, u kojem smo ih upoznale s novim alatima za podizanje kvalitete svog planiranja i rada. Održana je 18. rujna 2023., kaok bi na vrijeme bi ooblikovan Program rada Savjeta za 2024. godinu.

Naš glavni cilj bio je pomoći članovima Savjeta mladih da unaprijede svoje planiranje i rad te da bolje služe mladima u gradu. Predstavile smo im predložak za izradu programa rada savjeta mladih čijem smo oblikovanju doprinijele s partnerima Info Zona i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj, što je dogovoreno na sastanku sa Središnjim državnim uredom za demografiju i mlade u sklopu projekta "Savjeti mladih - kako dalje?".  Na edukaciji smo zajedno s članovima riječkog Savjeta istraživali načine primjene ovog predloška i kako ga najbolje iskoristiti za planiranje aktivnosti.

Članovi Savjeta mladih Grada Rijeke kroz živahnu raspravu su isplanirali niz aktivnosti usmjerenih na sva četiri ključna područja rada Savjeta. Ove aktivnosti su osmišljene kako bi se ostvarile sljedeće svrhe:

1. Sudjelovanje u kreiranju i praćenju provedbe lokalnog programa djelovanja za mlade: Članovi Savjeta kroz suradnju s gradskim vlastima osigurat će da provedba Programa za mlade Grada Rijeke prati stvarne potrebe i interese mladih u Rijeci.
  2. Konzultiranje s organizacijama mladih o temama bitnim za mlade: Savjet će uspostaviti dijalog s raznim organizacijama mladih u gradu.
  3. Suradnja s tijelima jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave u politici za mlade: Savjet će surađivati s gradskim, ali i regionalnim tijelima samouprave kako bi ih savjetovali o politikama i temama vezanima uz mlade.
  4. Suradnja s drugim savjetodavnim tijelima mladih u Republici Hrvatskoj i inozemstvu: Članovi Savjeta će razvijati suradnju s drugim savjetima, ali i raznolikim savjetodavnim tijelima mladih kako bi razmjenjivali iskustva, ideje i najbolje prakse.

Edukacija je održana u sklopu projekta "Grad po mjeri mladih" kojeg zajednički provode Grad Rijeka, Centar tehničke kulture Rijeka i Udruga "Delta". U sklopu ovog projekta planirano je 12 aktivnosti koje će tijekom 2023. i 2024. povezati mlade i predstavnike Grada u ostvarenju ciljeva i rezultata Programa za mlade. Projekt je financiran sredsvima Europske komisije kroz Erasmus+ program.Top of Form