Projekt prepoznaje participativno budžetiranje kao značajan mehanizam za participaciju mladih, kojim se mlade može uključiti u proces konzultacija ili provedbu vlastitih projektih ideja i prijedloga, ali i u proces učenja o demokraciji i aktivnom građanstvu.
Kroz projekt su predviđene dvije razmjene radnika i radnica s mladima, u Portugalu i Sloveniji, razmjenu iskustva i dobrih praksi te izradu smjernica i preporuka za implementaciju modela participativnog budžetiranja. Time će projekt uključiti radnike i radnice s mladima koji traže metode i načine za uključivanje mladih u rješavanje lokalnih izazova i prepoznaju participativno budžetiranje za mlade kao značajan mehanizam za uključivanje mladih. Aktivnosti razmjene će se fokusirati na podizanju svijesti o participativnom budžetiranju, stjecanju kompetencija za njegovu provedbu te umrežavanju organizacija mladih i za mlade s relevantnim dionicma.
Rezultati projekta:
• 20 educiranih radnika/ca s mladima na temu participativnog budžetiranja za mlade;
• 20 individualnih planova radnika/ca s mladima za provedbu procesa participativnog budžetiranja;
• najmanje 5 organizacija mladih u kojima je koncept participativnog budžetiranja za mlade uspostavljen ili unaprijeđen;
• pisane preporuke za provedbu koncepta participativnog budžetiranja za mlade na lokalnoj i organizacijskoj razini, dostupne na četiri jezika (engleski, slovenski, hrvatski, portugalski);
• 20 izdanih Youthpass certifikata s opisanim kompetencijama stečenima na temu provedbe participativnog budžetiranja za mlade.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz program Erasmus+, a provodimo ga u partnerstvu sa Zavodom NEFIKS i europskom mrežom DYPALL.