Politička pismenost mladih ključan je element za aktivno i odgovorno građanstvo
O AKTIVNOSTI
„Politika i mladi“ u Opatiji okupila je dvadesetak mladih iz Opatije, a u panel raspravi sudjelovali su gradski vijećnici Domagoj Tramontana i Kristian Tončić te diplomirana sociologinja Sara Meszaros, prof., a moderator je bio Hrvoje Kovač, mentor Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Panel rasprava održana je 26. travnja u Gradskoj vijećnici.
U uvodnom dijelu, Sara Meszaros, prof. govorila je o značenju pojma politika, političkim opcijama i ulozi obrazovnog sustava u odgoju mladih te istaknula kako mladi ne smiju „padati“ na populizam jer populističke ideje nisu ostvarive te se treba držati stvarnih priča, stvarnih ljudi i programa.
Gradski vijećnici Domagoj Tramontana i Kristian Tončić prisjetili su se svojih početaka bavljenja aktivizmom još od djetinjstva te iskustava u raznim udrugama i organizacijama kroz koje su djelovali, među kojima i Savjeta mladih Grada Opatije. Ispričali su što je na njih utjecalo da se uključe u politiku te što misle o slabom interesu mladih za politiku, o elektroničkom glasovanju, dopisnom glasovanju i ograničavanju dobne granice glasača. Govorili su i o mladim političarima i političarkama, među kojima i popularnoj mladoj influencerici i tiktokerici Nini Skočak koja je sastavila nezavisnu listu „Gen Z” za EU izbore. Složili su se da je Savjet mladih odličan put da se mladi uključe u politički život, kao i da poznavanje elementarne političke pismenosti kod mladih dovodi do jasnijeg razumijevanja političkog konteksta, ali još bitnije, osnovni je alat za aktivno i odgovorno uključivanje i sudjelovanje u kreiranju politika za mlade.
Savjet mladih Grada Križevaca organizirao je panel raspravu pod nazivom „Mladi i lokalna politika: s mladima za mlade“ u velikoj Gradskoj vijećnici Grada Križevaca.
Panel rasprava održana je 27. travnja, a panelisti su bili predsjednik Gradskog vijeća Grada Križevaca Igor Frbežar i vijećnik u Županijskoj skupštini Koprivničko – križevačke županije te bivši član Savjeta mladih Grada Križevaca Marko Martinčević.
Predsjednik Gradskog vijeća Igor Frbežar osvrnuo se na pitanja vezano za okoliš i razvoj zelenih politika te na nastojanja Grada Križevaca da do 2030. bude energetski neovisan grad. Spomenuo je projekte geotermalne energije i izgradnje solarnih elektrana. Također, dao je osvrt i na problem vrtićkih kapaciteta u Križevcima te uključivanje građana u donošenje odluka od lokalnog značaja.
Marko Martinčević osvrnuo se na razvoj grada i Koprivničko-križevačke županije. Poseban osvrt dao je na zdravstvenu skrb u Županiji te na odgoj i obrazovanje u kojem je posebnu istaknuo uvođenje građanskog odgoja u osnovne škole te razvoj srednjoškolskog obrazovanja u Križevcima.
Gosti panelisti na ovom događanju bili su i predsjednik Savjeta mladih Grada Križevaca Domagoj Šimatović, predsjednica Savjeta mladih Grada Opatije Ena Knežević Tončinić i predsjednik Savjeta mladih Grada Rijeke Luka Čanković koji su dali osvrt na važnost postojanja Savjeta mladih te važnost uključivanja u donošenje odluka na lokalnoj razini. Ispričali su što je na njih utjecalo da se uključe u politiku te što misle o slabom interesu mladih za politiku. Također, složili su se da je Savjet mladih odličan put da se mladi uključe u politički život, posebice u lokalnoj zajednici.
Moderatorica panel rasprave u Križevcima bila je Klara Grahovrar, maturantica Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkog Križevci.
Riječki Savjet mladih je 22. lipnja u Domu mladih organizirao panel raspravu „Mladima je mjesto u politici?“.
Panelist i panelistice su bili predsjednica Savjeta mladih Grada Opatije Ena Knežević Tončinić, članica Gradskog vijeća Grada Rijeke Ivana Prica te član Gradskog vijeća Grada Opatije Kristian Tončić. Panel je moderirala Ana Marija Lončar, članica Savjeta mladih Grada Rijeke.
Okosnica panela bila je osvrt na rezultate proteklih izbora po kojima se zaključuje da su mladi opetovano podzastupljeni u politici. Panelistice i panelist su se osvrnuli na vlastito iskustvo ulaska u političke funkcije te usporedili svoje prepreke sa onima s kojima se danas suočavaju mladi koji su zainteresirani ući u politiku. Nabrojali su probleme, ali i prednosti zastupljenosti mladih u politici te ih objasnili primjerima. Raspravljalo se o mogućim rješenjima ili načinima olakšavanja dostupnosti relevantnih informacija radi umanjenja ovih izazova.
Zaključak panela, a ujedno i glavno pitanje – „Je li mladima mjesto u politici?“ - jest pozitivan. Jednoglasno je slaganje oko toga da mladi trebaju biti više zastupljeni i više aktivni u politici unatoč brojnim izazovima. Pozivaju se mladi da budu odlučni, radoznali i ustrajni u svojim ciljevima kako bi ih postigli.
Kao zaključak svih održanih događanja kreiran je Manifest mladih
Politička pismenost mladih podrazumijeva razumijevanje političkih procesa, struktura vlasti, prava i dužnosti građana i građanki, kao i sposobnost kritičkog razmišljanja i analize informacija koje se odnose na politiku.
Učenje o politici i demokraciji pomaže mladima da prepoznaju važnost svog glasa i djelovanja. Kroz neformalne obrazovne programe, građanski odgoj i obrazovanje te kroz sudjelovanje u različitim društvenim aktivnostima, mladi stječu znanja i vještine potrebne za kritičko promišljanje i angažman u društvenim promjenama. Politička pismenost omogućuje im da bolje razumiju kako mogu doprinositi svojoj zajednici, kako se mogu zalagati za svoja prava i kako mogu utjecati na donošenje odluka koje oblikuju njihovu budućnost.
Unatoč važnosti političke pismenosti, istraživanja pokazuju da mnogi mladi nisu dovoljno informirani o političkim procesima i često se osjećaju isključenima iz političkog života. Također, analiza položaja mladih na izbornim listama za parlamentarne izbore pokazuje kako su mladi i dalje podzastupljeni. Ključno je osigurati pristup kvalitetnoj političkoj edukaciji i stvoriti okruženje koje potiče aktivno sudjelovanje mladih u politici. Na taj način možemo osigurati da mladi postanu odgovorni građani i građanke koji će doprinositi razvoju pravednijeg i demokratičnijeg društva.
Manifest mladih sadržava zaključke s panel rasprava održanih u Opatiji, Križevcima i Rijeci, a fokusiran je na preporuke donositeljima odluka u sljedećim temama: aktivno sudjelovanje u politici, transparentnost i dostupnost informacija, održivi razvoj i zelene politike, zdravstvenu skrb, građanski odgoj i obrazovanje i suradnju i međugeneracijsko zajedništvo. Manifest mladih s preporukama dostupan je pod opisom projekta.
___
Strukturirani dijalozi u Opatiji, Križevcima i Rijeci održani su kao follow-up aktivnost Treninga za savjete mladih „Strukturirani savjeti“ koji se održao u ožujku 2024. godine. Sve aktivnosti dio su projekta „Izbori se!“ kojeg provodimo u partnerstvu s Gradom Rijekom, Gradom Opatijom i Gradom Križevcima. Projekt se provodi uz financijsku podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Grada Rijeke, Grada Opatije i Grada Križevaca.