Na edukaciji "Postani kultur(n)a!" mladi su učili kako realizirati svoju ideju kroz projekt u kulturi

Povodom Javnog poziva za utvrđivanje programa kulture od interesa za Grad Rijeku za 2025. godinu., u Centru tehničke kulture provele smo trodnevnu edukaciju za mlade na kojoj smo prolazili osnove projektnog menadžmenta. Kako realizirati svoju ideju u kulturi kroz projekt, kako raspisati ciljeve i aktivnosti, tko je naša ciljna skupina i kako skrojiti budžet bile su teme edukacije na kojoj je od 7. do 9. listopada sudjelovala grupa mladih zainteresirana za prijavu svoje ideje na javni poziv.

Osim što smo pročešljali principe projektne logike i upute za prijavitelje, kroz rad u grupama i interaktivne metode promišljali smo o projektima u kulturi u širem smislu, a posebnu smo pažnju posvetili analizi potreba ciljne skupine. Metodom photosafarija, mladi su prošetali u susjedstvu, po parkićima i ulicama Školjića, te fotografirali problematična mjesta koja predstavljaju određeni problem ili potrebu u zajednici. Kroz analizu fotografija i raspravu, došli smo do velikog broja problema i mogućih rješenja koja smo sročili kao ciljeve svojih projekata. Ciljnu skupinu smo opisali kao osobu s imenom i prezimenom - kako živi, što misli o raznim temema, želi li ostati živjeti u Hrvatskoj ili ne, a ciljeve smo zatim analizirali kroz SMART metodu.

Drugi dan edukacije bio je posvećen planu aktivnosti i proračunu, a nakon ručka održana su gostujuća predavanja. Sudionici su imali prilike pitati mlade koji su već proveli svoje projekte sve što ih zanima, Eneu iz Try Theatrea te Mariju i Karolinu iz projekta Ritam podzemlja. Kako pak na najbolji način promovirati svoj projekt, mladima je razjasnila PR stručnjakinja Hana Galogaža Lanča iz Centra tehničke kulture.

Posljednjeg dana edukacije smo zajedno proučili sustav e-prijavnice Grada Rijeke, te se dotakli upravljanja projektima - rizicima i nepredviđenim okolnostima koje se mogu desiti u provedbi, te kako na njih reagirati ili ih prevenirati.

Mladi između 15 i 30 godina još uvijek mogu, do 21. listopada, prijaviti svoju ideju u sklopu Programa za mlade i za njenu provedbu dobiti budžet od 1.500,00 eura  – bilo da su članovi/ce udruga ili ne. Ovaj poziv zato pruža jedinstvenu priliku mladima  da prijave svoje projekte i preuzmu aktivnu ulogu u svojoj zajednici kreiranjem i provedbom kulturnih i umjetničkih aktivnosti.

462467857_525845350108842_3664900512548189476_n

Edukacija „Postani kultur(n)a!“ dio je Erasmus+ projekta „Grad po mjeri mladih“ kojeg provodi Gradom Rijekom u partnerstvu s Udrugom „Delta“ i Centrom tehničke kulture. Edukacija „Postani kultur(n)a!“ održava se uz podršku Pododsjeka za programe kulture.