03/10/2024

Održana "Akcija za 5!" u Opatiji

„Dan akcije“ u opatijskoj gradskoj upravi – „Politička moć mladih: edukacijom do promjena“ pobjednički je projekt srednjoškolaca i srednjoškolki

U srijedu, 2. listopada 2024. godine učenici i učenice svih opatijskih srednjih škola, podijeljeni u četiri tima, osmišljavali su svoje prve projektne prijedloge i odabrali najboljeg kojeg će realizirati. U tom procesu, podršku su im pružali educirani koordinator i koordinatorice, ali i zaposlenici i zaposlenice različitih upravnih odjela Grada Opatije. Predstavljanje učeničkih projektnih prijedloga, rasprava i glasovanje o najboljem bili su otvoreni za javnost, a održali su se u Gradskoj vijećnici Grada Opatije.

Program „Dana akcije“ otvorile su Ema Žufić i Sara Sušanj iz Udruge „Delta“ i gradonačelnik Grada Opatije Fernando Kirigin. „Političke teme su često dosadne i nezanimljive mladima, ali utječu na vaše živote i zato je važno da kroz obrazovanje razvijate političku pismenost. Uključite se u odlučivanje, u školi kroz vijeća učenika ili u opatijski savjet mladih jer je na vama budućnost“ uvodno je rekao gradonačelnik i zaželio učenicima i učenicama sreću u radu i dobru atmosferu u uredima gradske uprave. Ines Jerkić, viša stručna suradnica za odgoj, obrazovanje i mlade Grada Opatije mlade je upoznala s kolegama i kolegicama iz upravnih odjela koji su im tijekom dana na raspolaganju u razvoju ideja u projektne prijedloge. Učenike i učenice su kroz zadatke i dijalog s donositeljima odluka vodili koordinator, odnosno koordinatorice Katarina Jeletić, Maja Obućina, Nika Krajnović Ivan Cerovac.

Tema „Akcije za 5!“ – politička pismenost mladih

U kontekstu superizborne godine, na „Danu akcije“ učenici i učenice su osmišljavali svoje projektne prijedloge u temi političke pismenosti mladih kojima su nastojali potaknuti aktivno sudjelovanje (mladih) građana i građanki u (demokratskom) društvu. Projektni prijedlozi učenika i učenica mogli su ići u dva smjera: javne kampanje (informiranje mladih ili zagovaračke aktivnosti prema donositeljima/cama odluka) ili edukacije (edukativne aktivnosti u temi politike). Četiri grupe učenika i učenica razvile su i predstavile četiri projektne ideje: „Politika? Nemam pojma“, „Politička moć mladih: edukacijom do promjena“, „Politika od mladih nogu“ i „Politički bunker: room escape za povećanje znanja mladih o politici“. Kreativno predstavljanje i završnu raspravu pratilo je i Stručno tijelo – Valentina Dukić iz Savjeta mladih Grada Opatije i Hana Galogaža Lanča iz Liburnia Film Festivala koje su učenicima i učenicama davale povratne komentare na njihove ideje i projektnu logiku.

Ad hoc formirano Vijeće učenika i učenica presudilo o pobjedničkom timu

Prema unaprijed zadanim kriterijima, predstavnici i predstavnice svake grupe u ad hoc formiranom Vijeću učenika i učenica ocjenjivali su sve projektne prijedloge. Nakon žustre, produktivne i argumentirane rasprave, pobjedu su odnijeli Petra, Rahela, Igor, Eva i Laura s projektom „Politička moć mladih: edukacijom do promjena“. Do kraja polugodišta pobjednička grupa želi provesti političku potragu za blagom (barkodovima) po opatijskim parkovima za što će Grad Opatija izdvojiti iznos od 670,00 eura iz opatijskog proračuna.

„Akcija za 5!“ prilika je za angažman i učenje o procesima donošenja odluka

„Akcija za 5!“ omogućava srednjoškolcima i srednjoškolkama da preuzmu ulogu gradskih vijećnika i vijećnica i u svom gradu sami osmisle projekt kojeg će i realizirati novcem iz gradskog proračuna i uz mentorsku podršku.

„Program „Akcija za 5!“ želi učenicima i učenicama omogućiti stjecanje vještina koje im mogu koristiti nakon završetka obrazovanja. Osim što dobivaju znanja o osnovama projektnog ciklusa, kao što su identifikacija problema, formulacija cilja, opisa aktivnosti i kreiranja proračuna, razvijaju i vještine prikupljanja, analize i vrednovanja ključnih informacija, uvažavanje stajališta s kojima se nužno ne slažu, prezentacijske vještine i uvjeravanje da je baš njihova ideja pobjednička. Isto tako, u „Akciji za 5!“ važna je i dimenzija političkog obrazovanja mladih jer ako želimo mlade naučiti kako se donose odluke, trebamo ih dovesti na mjesta gdje se odluka zaista i donose, a to su gradske vijećnice i uredi gradskih uprava“ – poručuju iz Udruge „Delta“ koja u suradnji s Gradom Opatijom provodi program.

akcijaza5_17

„Akcija za 5!“ odvila se u sklopu projekta „Izbori se” kojeg provodi Udruga „Delta“ u partnerstvu s Gradom Rijekom, Gradom Opatijom i Gradom Križevcima. Projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Grada Rijeke, Grada Opatije i Grada Križevaca.