11/09/2024

Imamo pravo znati: Koje nam informacije vlasti moraju dati?

Pozivamo vas na Gongovu radionicu o pravu na pristup informacijama tijela javne vlasti. Radionica će se održati održat će se 10. listopada 2024. godine od 11.00 do 15.00 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka (Art-kvart Benčić).

Znate da neka „zatvorena“ institucija ima podatke koji su važni za vaše zagovaračke aktivnosti? Sumnjate u zaobilaženje pravila javnih natječaja, zakonodavnih ili drugih procedura? Ovi scenariji dobro su poznati organizacijama civilnog društva koje svakodnevno nadziru rad tijela javne vlasti i utječu na javne politike. U ostvarivanju te uloge, na raspolaganju im je moćan alat – pravo na pristup informacijama.

Iako je pravo na pristup informacijama zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske, a razrađeno Zakonom o pravu na pristup informacijama, mnoge građanke i građani nisu svjesni postojanja tog prava ili ne znaju kako ga ostvariti. Pravo na pristup informacijama od ključne je važnosti za borbu protiv korupcije i promicanje transparentnosti rada tijela javne vlasti, stoga je nužno jačati znanje i civilnog društvu  o njemu. Kada građani znaju što i kako rade, povećavamo odgovornost tih tijela i jačamo povjerenje u javnu upravu.

Ova radionica je namijenjena predstavnicima i predstavnicama civilnog društva s ciljem edukacije o pravu na pristup informacijama, zakonodavnom okviru koji regulira ovo područje te praktičnim uputama kako ostvariti to pravo.

Program radionice uključuje:

➔    Zašto je važno pravo na pristup informacijama

➔    Pregled zakonskog okvira i obveza tijela javne vlasti

➔    Kako podnijeti zahtjev za pristup informacijama

➔    Što napraviti ako nam je zahtjev odbijen ili uopće nije odgovoren

➔    Primjeri iz prakse i studije slučaja

Radionicu će održati Sanja Pavić, pravnica iz Gonga.

Svi zainteresirani mogu se prijaviti za sudjelovanje na [email protected].