16/03/2024

Strukturirani savjeti – spremni za nove izazove!

16. ožujka održan je Trening za članove i članice Savjeta mladih Grada Rijeke, Grada Opatije i Grada Križevaca. Trening je bio prilika za unaprjeđenje vještina, razmjenu iskustava i jačanju uloge mladih u lokalnim zajednicama. Program je vodio Kristijan Orešković, voditelj projekata i programski suradnik iz Mreže mladih Hrvatske. Mreža mladih Hrvatske je krovna organizacija mladih u Hrvatskoj i tvori savez od 77 udruga mladih i za mlade. Mreža mladih Hrvatske punopravna je članica Europskog foruma mladih, a od 2011. godine u Hrvatskoj koordinira Dijalog EU-a s mladima.

Foto_5

Što je strukturirani dijalog i zašto je važan?

U prvoj sesiji, Kristijan je članove i članice savjeta mladih upoznao s metodom strukturiranog dijaloga, koja pomaže mladima da se njihovi glasovi čuju tamo gdje je to najvažnije. Sudionici_e su zatim podijeljeni u grupe analizirali kako funkcioniraju njihovi savjeti mladih, koje su im snage, prilike i što žele postići u području politika za mlade.

Alati za bolji rad i planovi za 2024.

Nakon pauze, članovi i članice savjeta mladih upoznali su se s procesom Dijaloga EU-a s mladima (DEUM), EU ciljevima za mlade i novim alatima koji će im pomoći u radu. Zatim su u timovima osmislili follow-up aktivnosti strukturiranog dijaloga koje će provoditi s mladima u sklopu projekta. Tako je, primjerice, Savjet mladih Grada Opatije osmislio aktivnost panel rasprave za mlade o političkoj pismenosti s gradskim vijećnicima i vanjskim stručnjacima_kinjama, dok su članovi i članice Savjeta mladih Grada Rijeke odlučili fokus staviti na mentalno zdravlje mladih i dostupnost usluga za mlade u području prevencije.

Trening je pokazao da su članovi i članice savjeta mladih spremni za nove izazove u tzv. superizbornoj godini. Ovaj događaj bio je odlična prilika za umrežavanje, razmjenu ideja i, što je najvažnije, za planiranje konkretnih akcija koje će doprinijeti promociji teme političke pismenosti među mladima.

Trening „Strukturirani savjeti“ održan je u sklopu projekta „Izbori se“ kojeg provodimo u partnerstvu s Gradom Rijekom, Gradom Opatijom i Gradom Križevcima. Projekt se provodi uz financiranje Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Grada Rijeke, Grada Opatije i Grada Križevaca.