22/11/2023

Sudjelovale smo u Poslovnom izazovu u Rijeci: mladi za plavu ekonomiju i održivi razvoj

U sklopu projekta Re-Value, Grad Rijeka je bio domaćin srednjoškolskog poduzetničkog natjecanja pod nazivom Poslovni izazov. U ovom natjecanju, učenici su imali zadatak razviti ideje za unaprjeđenje grada Rijeke. Delta je sudjelovala u informiranju i moderiranju događanja, pružajući priliku mladima da se iskušaju u poduzetničkom svijetu s fokusom na društveno korisne teme.

Učenici iz devet riječkih srednjih škola bili su podijeljeni u deset timova, ukupno 50 učenika. Njihov zadatak bio je razmišljati o tome kako bi mogli unaprijediti grad Rijeku i ponuditi nove ideje za razvoj, odgovorniju uporabu resursa te poboljšanje života građana. Cilj je bio osmisliti proizvod ili uslugu temeljenu na potencijalu plave ekonomije i doprinijeti održivom razvoju grada.

Tijekom događanja, učenici su imali podršku mentora iz poslovnog sektora, a sudionike natjecanja pozdravili su zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan i pročelnica UO za poslove Gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu Verena Lelas Turak.

Novo ruho riječke tržnice

Pobjednički tim je predložio revitalizaciju riječke tržnice kroz aktivaciju praznih prostora paviljona. Njihova ideja uključivala je pružanje ugostiteljskih usluga, promociju lokalne gastronomije te podršku malim proizvođačima lokalnih proizvoda.

Drugo mjesto osvojio je tim Sogno Marino s projektom Multimedijalnog društvenog centra koji se fokusira na održivost, edukaciju te turističke aktivnosti, promovirajući maritimnu kulturu Rijeke i Riječkog zaljeva.

Trećeplasirani tim, Morski Klik, predložio je program tečajeva, radionica te ljetni kamp za djecu i mlade s ciljem upoznavanja osnova života na moru. Aktivnosti bi obuhvatile tečajeve plivanja i čišćenje plaža.

Natjecanje Poslovni izazov održava se u okviru projekta Re-Value – Re-Valuing Urban Quality & Climate Neutrality in European Waterfront Cities. Partnerstvom koordinira Norveško sveučilište za znanost i tehnologiju (NTNU), a projekt je financiran kroz Program za istraživanje i inovacije Europske unije HORIZON Europe. Partner na realizaciji Poslovnog izazova u Rijeci je europska organizacija Junior Achievement Europe sa sjedištem u Bruxellesu.