17/10/2024

"Akcija za 5!" održana i u Križevcima

„Dan akcije“ u križevačkoj gradskoj upravi – „Kvizokracija“ je pobjednički projekt srednjoškolaca i srednjoškolki

U srijedu, 16. listopada 2024. godine učenici i učenice svih križevačkih srednjih škola, podijeljeni u četiri tima, osmišljavali su svoje prve projektne prijedloge i odabrali najboljeg kojeg će realizirati. U tom procesu, podršku su im pružali educirani koordinator i koordinatorice, ali i zaposlenici i zaposlenice različitih upravnih odjela Grada Križevaca. Predstavljanje učeničkih projektnih prijedloga, rasprava i glasovanje o najboljem bili su otvoreni za javnost, a održali su se u Gradskoj vijećnici.

Program „Dana akcije“ otvorile su naše Ema i Sara te pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport, socijalu skrb, nacionalne manjine i turizam Sandro Novosel. „Samo jedan projekt će danas biti pobjednički, ali sve ideje koje budete imali pronaći će svoje mjesto u nekoj od aktivnosti u okviru nedavno usvojenog Programa za mlade Grada Križevaca“ uvodno je rekao pročelnik Novosel i zaželio učenicima i učenicama sreću u radu i dobru atmosferu u uredima gradske uprave. Učenicima i učenicama su na raspolaganju stajali i zaposlenici i zaposlenice iz različitih upravnih odjela. Grupe učenika i učenica su kroz zadatke i dijalog s donositeljima odluka vodili koordinator, odnosno koordinatorice Ana-Maria Rešetar (Pučko otvoreno učilište Križevci), Ana Santo (Centar za mlade Križevci), Sanja Čavić (Grad Križevci) Martin Topljak (Udruga POINT).

Tema „Akcije za 5!“ – politička pismenost mladih

U kontekstu superizborne godine, na „Danu akcije“ učenici i učenice su osmišljavali svoje projektne prijedloge u temi političke pismenosti mladih kojima su nastojali potaknuti aktivno sudjelovanje (mladih) građana i građanki u (demokratskom) društvu. Projektni prijedlozi učenika i učenica mogli su ići u dva smjera: javne kampanje (informiranje mladih ili zagovaračke aktivnosti prema donositeljima/cama odluka) ili edukacije (edukativne aktivnosti u temi politike). Četiri grupe učenika i učenica razvile su i predstavile četiri projektne ideje: „Kvizokracija“, „Politička sapunica: večer bez konkretnih odgovora“, „Ako te nije briga i ne glasaš, nemoj se čudit' kad sve ode u k****“ i „U.P.M. (Upomoć mladi!)“. Kreativne nazive projekata i aktivnosti na predstavljanju i u završnoj raspravi pratilo je i Stručno tijelo – Marko Martinčević, vijećnik Koprivničko-križevačke županije i Dino Luka Budinski, član Savjeta mladih Grada Križevacakoji su učenicima i učenicama davali povratne komentare na njihove ideje i javni nastup.

Ad hoc formirano Vijeće učenica presudilo o pobjedničkom timu

Prema unaprijed zadanim kriterijima, predstavnice svake grupe u ad hoc formiranom Vijeću učenica ocjenjivale su sve projektne prijedloge. Nakon žustre, produktivne i argumentirane rasprave, pobjedu su odnijele Ines, Antonela, Sara i Renata s projektom „Kvizokracija“. Do kraja polugodišta pobjednička grupa želi provesti pub kviz u Klubu kulture za što će Grad Križevci izdvojiti iznos od 670,00 eura iz proračuna.

463401608_532166819476695_8620491531923012130_n

„Akcija za 5!“ prilika je za angažman i učenje o procesima donošenja odluka

„Akcija za 5!“ omogućava srednjoškolcima i srednjoškolkama da preuzmu ulogu gradskih vijećnika i vijećnica i u svom gradu sami osmisle projekt kojeg će i realizirati novcem iz gradskog proračuna i uz mentorsku podršku.

„Program „Akcija za 5!“ želi učenicima i učenicama omogućiti stjecanje vještina koje im mogu koristiti nakon završetka obrazovanja. Osim što dobivaju znanja o osnovama projektnog ciklusa, kao što su identifikacija problema, formulacija cilja, opisa aktivnosti i kreiranja proračuna, razvijaju i vještine prikupljanja, analize i vrednovanja ključnih informacija, uvažavanje stajališta s kojima se nužno ne slažu, prezentacijske vještine i uvjeravanje da je baš njihova ideja pobjednička. Isto tako, u „Akciji za 5!“ važna je i dimenzija političkog obrazovanja mladih jer ako želimo mlade naučiti kako se donose odluke, trebamo ih dovesti na mjesta gdje se odluka zaista i donose, a to su gradske vijećnice i uredi gradskih uprava“ – poručuju iz Udruge „Delta“ koja u suradnji s Gradom Križevcima provodi program.

„Akcija za 5!“ odvila se u sklopu projekta „Izbori se” kojeg provodi Udruga „Delta“ u partnerstvu s Gradom Rijekom, Gradom Opatijom i Gradom Križevcima. Projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Grada Rijeke, Grada Opatije i Grada Križevaca.