Kako prodrmati status quo u politikama za mlade - održana edukacija!

asd

JOSIP MILIČEVIĆ: EDUKACIJA O ZAGOVARANJU JAVNIH POLITIKA ZA MLADE

Prvi vikend u prosincu 2022. godine, točnije 2. i 3.12., na adresi Blaža Polića 2 održala se radionica „Savjeti mladih – Kako dalje?“
Upravo ovako! U organizaciji Udruge „Delta“ i prostoru Udruge za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter našla se raznovrsna ekipa s ciljem da nauči više o zagovaranju politika koje su u interesu mlade populacije. Namijenjena je organizacijama civilnog društva koje su u svom radu fokusirane na mlade, a sudionike i sudionice se osposobilo za pripremu i provedbu zagovaračkih kampanja.

Što to znači? Pa, važno je napomenuti kako Republika Hrvatska nema zakon o mladima. Ima udruge mladih i za mlade, savjete mladih pa i Zakon o savjetima mladih, ali konkretno zakon o mladima – nema. Ne postoji službeni, regulirani način donošenja odluka i svakodnevnih procesa koji se tiču mladih, što je zabrinjavajuće te bi valjalo zagovarati promjenu u tom području.

Polaznici ove edukacije prošli su teorijske i praktične vježbe na temu javnih politika važnih za mlade, a sve to pod vodstvom Josipa Miličevića. Josip je glavni tajnik Mreže mladih Hrvatske, inače politolog i stručnjak za javne politike s puno iskustva u ovom području. Bio je dio brojnih udruga mladih i za mlade, Savjeta mladih, Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske, ali i u nacionalnim i europskim radnim tijelima u području mladih – a ovom je prigodom došao prenijeti dio svog znanja kroz zabavnu i informativnu radionicu.

Prvi dan, u petak, najprije smo se neformalno upoznavali te smo saslušali ponešto teorije kako bismo usvojili osnovne pojmove i razumjeli potrebne koncepte. Tako smo definirali politiku i njene (pod)vrste, kao i instrumente, procese i kvalitete provođenja javne politike.
Kada vlast poduzima akcije s ciljem promjene postojećeg stanja u društvu, to je javna politika. Ukratko, to je sve što vlast odluči učiniti, ali i ne učiniti, kao odgovor na želje i potrebe javnosti.

Iako je vlast ta koja odlučuje, u tom procesu nije nužno samostalna. Javne politike mogu biti obrazovne, stambene, socijalne, zdravstvene, gospodarske itd. – na primjer, odluka o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima spada u javnu politiku, jer se itekako tiče javnosti.

U praksi, ipak, javne politike su složenije, promjenjivije i prilagodljivije nego što se to može naslutiti. Znaju biti užurbane jer ljudi nemaju vremena za spore procese, a ni ne prevlada uvijek najbolja opcija nego češće ona koja je u zadanom trenutku najizvedivija, ili ona koja je postigla najširi konsenzus.

Nakon što smo radni dan saželi zaključkom da zagovaramo ono što nemamo, a želimo postići, demokratski smo završili sa večerom u Contu.

1

Već sljedećeg jutra otpočeli smo s nastavkom edukacije. Na istom mjestu, s istim kolegama i kolegicama iz Rijeke, Zagreba i Splita, razgovarali smo o ciljevima te kakvom komunikacijom se oni postižu. Glavna je tema bila kako konkretizirati zagovaranje.

Sintezu stečenih informacija primijenili smo na dva različita slučaja. Prvi je bio pitanje provedbe seksualne edukacije u formalnom obrazovanju, a drugi je bio podizanje razine sudjelovanja mladih u javnim politikama kroz savjete mladih ali i šire. Dvije grupe pedantno su slagale i zapisivale svoje ciljeve i korake do njihovog ostvarenja. Iako su ti programi smišljani hipotetski, osjećala sam njihovu stvarnu primjenjivost. Nastali su u kratko vrijeme, a tako su relevantni! Ipak, to je dokaz da su polaznici edukacije ljudi koji zaista znaju što rade: od članice Savjeta mladih Grada Rijeke i zamjenika hrvatskog mladog delegata pri UN-u, do iskusnih zaposlenika i zaposlenica udruga i aktivista.

Sa predstavljanjem svojih radova završili smo drugi dan radionice, te uz vođeno opuštanje okončali cijelu priču. Josip je, moram primijetiti, zaista korektan predavač koji spremno pomaže sa podrškom i smjernicama gdje god to zatreba, a generalna atmosfera bila je puna suradnje i razmjene korisnih ideja. Drago mi je da sam kroz ovaj intenzivan vikend upoznala ljude s toliko kreativnim razmišljanjima i ambicijama za boljitak društva. Dobila sam priliku sudjelovati u širenju svojeg shvaćanja društvenog aktivizma i uključenosti, na čemu sam itekako zahvalna. Sve u svemu, nadam se da će se ovakva prigoda ponoviti, jer se tema javnog zagovaranja stalno mora održavati i osvježivati ako želimo kvalitetno društvo.

Za kraj izdvajam Josipov dojmljiv citat: „Nije sve što komuniciram zagovaranje, ali zagovarati mogu kroz sve što komuniciram.“

Hvala na čitanju, a za više informacija savjetujem posjetiti www.kakodalje.hr

Autorica: Ana Marija Lončar, inače naša volonterka i članica Savjeta mladih Grada Rijeke

2

Edukacija se održala u sklopu projekta "Savjeti mladih - kako dalje?" usmjerenog na jačanje zagovaračke pozicije organizacija civilnog društva i osnaživanje smislene participacije mladih u savjetodavnim tijelima na lokalnoj i regionalnoj razini. Projekt u partnerstvu provode norveška Općine Lindesness, Udruga "Delta", Udruga gradova Republike Hrvatske te Info zona kao nositelj projekta. Provedba projekta podržana je s 75.000,00 € financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova.