Grad za 5!: rad s mladima u lokalnim zajednicama

,,Mladi žele participirati u odlučivanju, no potrebno je stvarati i održavati povjerenje između njih i donositelja i donositeljica odluka kako bi se svakodnevno razbijala skeptičnost mladih spram političkih struktura'', zaključak je edukacije Grad za 5!

U dvodnevnoj edukaciji „Grad za 5!“ održanoj  18. i 19. ožujka 2022.g. okupile smo predstavnike i predstavnice Grad Rijeka, Grad Otočac i Grad Pregrada, kao i članove i članice Savjeta mladih na online susretu s ciljem razmjene znanja i iskustava u kvalitetnom radu s mladima na lokalnoj razini, strukturiranom dijalogu i uključivanju mladih u donošenje odluka.

Lucija Kero, savjetnica za EU projekte i mlade Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke približila nam je proces kojim je Grad Rijeka osigurao certifikat „Grad za mlade“ za razdoblje od 2021. do 2024. godine i koje su njegove prednosti za Grad i organizacije civilnog društva koje su usmjerene na mlade.

Maja Tatalović, savjetnica za suradnju s civilnim društvom i projektima financiranim iz EU podijelila je svoje iskustvo kao glavne suradnice iz Ureda Grada Rijeke u projektu Akcija za 5!, koji Grad Rijeka u suradnji s Udrugom „Delta“ uspješno provodi već 16 godina, što je bilo posebno relevantno za predstavnike i predstavnice Otočca i Pregrade koje iščekuju Akciju za 5! i u svojim gradovima.

Petra Vdović, savjetnica za društvene djelatnosti i odnose s javnošću Grada Pregrade predstavila je projekt „Uzmi pare i napravi nešto za mlade“, projekt koji Pregrada provodi u suradnji s Lokalnom akcijskom grupom Zagorje-Sutla. Cilj projekta „Uzmi pare i napravi nešto za mlade“ je kroz participativni proračun potaknuti aktivno sudjelovanje mladih u lokalnoj zajednici, a provodi se od 2019. godine.

U drugom dijelu programa, pridružila nam se Maja Uršić Staraj, Deltina predsjednica, ujedno i predsjednica Odbora za mlade Grada Opatije. Maja nas je podsjetila na ulogu donositelja i donositeljica odluka u poticanju povoljnog okruženja za razvoj rada s mladima na lokalnoj razini kroz Europsku povelju o radu lokalnom radu s mladima i Changemakers Toolkit Europe Goes Local projekta.

Grad za 5_5

Edukacija Grad za 5! provela se u sklopu projekta „Mladi u Akciji! za zajednicu kojeg provode Udruga Delta, Grad Otočac i Grad Pregrada uz financijsku podršku Središnji državni ured za demografiju i mlade, Grada Otočca i Grada Pregrade.

Opći cilj projekta „Mladi u Akciji! za zajednicu“ jest povećati aktivno sudjelovanje mladih u lokalnim zajednicama Grada Pregrade i Grada Otočca. Ostvarenjem cilja mlade se želi osnažiti za sudjelovanje u odlučivanju na lokalnoj razini, smanjiti njihovo nepovjerenje u institucije i donositelje_ice odluka, približiti mlade i donositelje_ice odluka u rješavanju pitanja od općeg interesa, potaknuti aktivizam i volonterstvo mladih.