20/01/2023

Cjelovito seksualno obrazovanje za zdrave veze i zdravo društvo

logotipi za web članke

Od 16. do 19. siječnja 2023. s partnericama na projektu „Zdrave veze“ razmjenjivale smo znanja, iskustva i jačale svoje kapacitete u provođenju cjelovite seksualne edukacije (CSE).

Prvi dio treninga provele smo s partnericama razmjenjujući iskustva u području edukacije za ljudska prava s naglaskom na područja rodne ravnopravnosti i osnaživanja, balansiranja privatnog i poslovnog života, rodno-uvjetovanog nasilja i rodne raznolikosti. Bila je to i prilika za usporedbu rada naših organizacija u Hrvatskoj i Norveškoj, kao i različitih kulturnih i povijesnih konteksta.

Nakon toga prisustvovale smo edukaciji  koju su održale edukatorice KUN-a 18. i 19. siječnja za sve osobe koje u svoj rad žele implementirati sadržaje iz područja CSE, s posebnim naglaskom na osobe koje rade s djecom i mladima na području Primorsko-goranske, Varaždinske i Sisačko-moslavačke županije. Edukaciji je prisustvovalo oko 20 edukatorica, učiteljica, psihologinja te osoba iz civilnog sektora. Kroz kombinaciju teorije, rada na primjerima i iskustvenog rada isprobale smo različite metode prije svega usmjerene na pružanje znanstveno provjerenih informacija, poticanja kritičkog mišljenja i stvaranja sigurnog okruženja za sve učenike i učenice, kao i suradnju svih dionika školskog života.

“Zdrave veze” provode Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter, SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava, Lezbijska organizacija Rijeka “LORI”, Udruga „Delta“, jedinice lokalne samouprave: Grad Rijeka i Varaždinska županija, te nevladina organizacija KUN Center for Equality and Diversity iz Norveške. Projekt “Zdrave veze” je podržan s €90.000,00 financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova.